HAVUZLAR

ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

0282 692 60 38

Atipik otizim; “Atipik yaygın gelişimsel bozukluk” olarak da isimlendirilen bu grup, tam olarak tanısal ölçütleri karşılamayan ama otistik belirtiler de gösteren bir gruptur. Atipik otizm,otizm yada Asperger sendromunun bazı özelliklerinin görünüp bazılarının görünmemesi durumunda,diğer bir değişle kuşkulu durumlarda konulan tanıdır. Karşılıklı toplumsal etkileşimde ağır ve yaygın gelişimsel bozukluk görülür. Sözel ve sözel olmayan iletişim becerilerinin gelişmesinde bozukluk ya da basmakalıp davranış, ilgi ve etkinlikler mevcuttur. Öte yandan özgül bir Yaygın Gelişimsel Bozukluk, Şizofreni, Şizotipal Kişilik Bozukluğu ya da Çekingen Kişilik Bozukluğu için tanı ölçütleri tam olarak karşılanmamaktadır. Gözlenen semptomlar tanı koymak için yetersiz kaldığında olgu bu kategoriye dahil edilir.

Atipik otizm; dil ve sosyal iletişimle ilgili sorunlar, dilin amaca yönelik kullanımındaki problemler, aşırı çekingenlik, aşırı utangaçlık, gündelik ve özel yaşamında belli ilkelere aşırı bağlılık gibi durumlarla kendini gösterebilir. İlerleyen yaşla tanı değişebilir ve durum bir kişilik özelliğine dönüşebilir. Otistik belirtiler zamanla kaybolabilir; iyi eğitimle ve elverişli şartlarda durum tamamen normale dönebilir. Bu açıdan, erken tanı ve tedaviye süratli geçiş önem taşır. Ağır formu yoktur ve hafif otizmden ayrılması zordur. Bu nedenle normal gelişimin bir parçası olarak görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

·        Göz kontağı kurmazlar. Gözlerinize baksalar bile kısa sürelidir veya sizden uzaklara bakıyormuş gibidirler.

·        Huzursuz görünürler.

·        Sözel veya sözel olmayan (yüz ifadesi gibi) birtakım ifadelere tepki vermeyebilirler.(seslenildiğinde duymuyormuş gibi davranırlar.)

·        Bazıları birtakım ses, koku, ışık veya dokunuşa aşırı hassastırlar.

·        Bazıları ise sıcak, soğuk veya herhangi bir acıya karşı oldukça duyarsızdır.

·        Etraftaki birtakım değişikliklere stresli bir tepki gösterirler.Bazı çocuklar ev veya oda düzenlerinin bozulmasına karşı aşırı tepki gösterirler. (örneğin, evdeki eşyaların yerleri değiştirilmişse, eşyalar eski yerlerine konana kadar kendilerini yerden yere vurup ağlayabilirler.)

·        Rutin olarak görmeye ve yapmaya alıştıkları şeyleri severler. Zihinlerinde yaşadıkları ortamın bir haritasını gezdirirler ve yapılan her küçük değişiklik çocuğun daha fazla stres yaşamasına neden olur.

·        Bazı çocuklar çok saldırgan olurlar. Kendilerine, başkalarına ya da eşyalara zarar verebilirler.

·        Tehlike ve korku duygusu hissetmezler. (örneğin, korkusuzca trafiğe çıkabilir, ateşle oynayabilirler.)

Nasıl Tanı Konur?

Uzman hekim gerekli incelemeyi yaptıktan sonra tanı koyar.

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Otizm, şu anda sahip olduğumuz bilgi ve yöntemlerle tamamen tedavi edilebilecek bir problem değildir. Ancak uygun bir eğitim planı ve bazı durumlarda ilaç tedavisi ile otizmin bazı belirtileri ortadan kalkabilir, uyum yetenekleri ve becerileri geliştirilip kendi kapasitesi içinde mümkün olan en üst düzeye gelebilir. Ancak tedaviye başlarken çocuğun hangi noktaya varacağını kestirmek mümkün değildir. Bu yine çocuğun probleminin şiddetine ve gösterdiği semptomlarının ne şekilde bir araya geldiğine olduğu kadar, aldığı profesyonel desteğin ve eğitimin kalitesinede bağlıdır. (Kayaalp,2000)

Otizmi tedavi eden herhangi bir ilaç yoktur. Ancak; Otizmde kullanılan ilaçlar daha çok Otistik bireylerde görülen Hiperaktivite, saldırganlık, yeme sorunları, epilepsi nöbetleri, depresyon, sıkıntı gb. durumlara karşı kullanılır.

Turkiye’de biomedikal tedavi digeri adiyla DAN (Defeat Otizm Now) adli Amerika kokenli bir protokolu uygulayan aileler vardir. Amerika’da daha cok uygulanan ve surekli bilime dayali gelistirilmekte olan bu tedavi alternatif olup, bazi cocuklarda iyilesmelerle sonuclanabilmistir. (tedavinin herkese fayda ve tamamen duzelme vaadi yoktur.) Ozel egitimde daha iyi sonuclar alinmasi acisindan DAN protokolunu denemek aileler icin opsiyonel bir cozumdur.  Dr. Amy Yasko ve uyguladigi protokolu, genetik test ile vucudta eksik olan veya olmamasi gereken maddeleri tesbit edip, bunlarin olcumlenmesiyle onerilerde bulunmaktadir, uygulama ailelere kaldigi icin son derece hassas bir yaklasim gerekmektedir. Bu protokol ile GFCF ozel karbonhidrat rejimi uygulayan cocuklarda hiperaktivite cogunlukla azaldigi tespit edimistir.  Daha fazla bilgi icin ABA-Turkce yahoo grubuna uye olabilirsiniz, bu grupta hem ozel egitim hem alternatif tip ile ugrasan aileler bilgi paylasmaktadir.

Görünme Sıklığı Nedir?

2000’li yillarda 150 cocukta bir gorulurken su anda 100 cocukta bire inmistir.